DE2B3KH221KN3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE2B3KH221KN3A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 250VAC RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
B
Temperature Coefficient :
B
Packing Method :
Ammo Pack
Termination :
Radial
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
220pF
Length :
8mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Depth :
7mm
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
IEC60384-14
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Series :
KH
Applications :
Safety
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ratings :
X1, Y2
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Diameter :
600 µm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Material :
Ceramic
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
300V
Pbfree Code :
yes
Lead Style :
Formed Leads
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated DC :
250V