DE2B3KY331KB2BM01F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE2B3KY331KB2BM01F
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 250VAC RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ratings :
X1, Y2
Voltage - Rated :
250VAC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Coefficient :
B
Size Code :
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
B
Lead Style :
Formed Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
330pF
Pbfree Code :
yes
Length :
7mm
Series :
KY
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Width :
5mm
Murata Electronics DE2B3KY331KB2BM01F
KY 330pF 250VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE2B3KY331KB2BM01F Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.276Dia 7.00mm.This component operates at 250V rated (AC) voltage (URac).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.5.0038mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DE2B3KY331KB2BM01F Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
has rated (AC) voltage of 250V