DE2B3KY331KA3BU02F
Mfr.Part #
DE2B3KY331KA3BU02F
Description
CAP CER 330PF 300VAC RADIAL
Lead/Base Style :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated :
300VAC
Lead Style :
Formed Leads
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
330pF
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size Code :
Width :
5mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Package / Case :
Radial, Disc
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
B
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Series :
KY
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Temperature Characteristics Code :
B
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Pitch :
7.5mm
Length :
7mm
Murata Electronics DE2B3KY331KA3BU02F
KY 330pF 300VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
DE2B3KY331KA3BU02F Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.276Dia 7.00mm.This component operates at 300V rated (AC) voltage (URac).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.7.493mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DE2B3KY331KA3BU02F Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
has rated (AC) voltage of 300V