DDZX27D-13
Mfr.Part #
DDZX27D-13
Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Zener Voltage :
26.965V
Impedance-Max :
45Ohm
Power Rating :
300mW
Voltage Tol-Max :
2.5%
yes
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation :
300mW
Reference Voltage :
27V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 21V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Impedance :
45Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
27V
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Published :
Max Power Dissipation :
300mW
Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
3%
Tolerance :
±3%
1 (Unlimited)
Datasheets
DDZX27D-13
Diodes Incorporated DDZX27D-13
ZENER DIODE 45Ohm ±3% 26.965V 50nA @ 21V -65°C~150°C 300mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DDZX27D-13 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 50nA @ 21V.2.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2.5%.A maximum reverse leakage current of 50nA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 27VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
DDZX27D-13 Features
reverse leakage current of 50nA @ 21V
50nA @ 21V is the maximum voltage (Tol)