DDZX10C-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DDZX10C-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Width :
2.4mm
Polarity :
Unidirectional
Terminal Position :
Dual
Voltage Tolerance :
3%
Test Current :
20mA
Impedance-Max :
8Ohm
Number of Terminations :
3
Diode Type :
ZENER DIODE
Length :
2.9mm
Zener Current :
100nA
Reference Standard :
AEC-Q101
Weight :
7.994566mg
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance :
8Ohm
Power Rating :
300mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Zener Voltage :
10V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
300mW
Diode Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Additional Feature :
High Reliability
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Pins :
Height :
1.025mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tol-Max :
2.51%
Reference Voltage :
10V
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Tolerance :
±3%
Peak Reverse Current :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Published :
Pin Count :
Forward Voltage :
900mV
Power Dissipation :
300mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
DDZX10C-7
Diodes Incorporated DDZX10C-7
ZENER DIODE 8Ohm ±3% 10V 100nA @ 8V -65°C~150°C 300mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DDZX10C-7 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.As it has a zener current of 100nA, it has a tremendous amount of design flexibility.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device should function properly at a peak reverse voltage of 100nA.
DDZX10C-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)