DDZX24C-13
Mfr.Part #
DDZX24C-13
Description
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23
Zener Voltage :
23.715V
Tolerance :
±3%
Impedance-Max :
35Ohm
Impedance :
35Ohm
Power Rating :
300mW
Max Power Dissipation :
300mW
Test Current :
5mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Power Dissipation :
300mW
Voltage Tolerance :
3%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 19V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
DDZX24C
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Voltage Tol-Max :
2.51%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
24V
Reference Voltage :
24V
Datasheets
DDZX24C-13
Diodes Incorporated DDZX24C-13
ZENER DIODE 35Ohm ±3% 23.715V 50nA @ 19V -65°C~150°C 300mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DDZX24C-13 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 19V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (2.51%).Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 24V during operation.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
DDZX24C-13 Features
reverse leakage current of 50nA @ 19V
50nA @ 19V is the maximum voltage (Tol)