DDZX16-13
Mfr.Part #
DDZX16-13
Description
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23
Zener Voltage :
16.1V
Voltage Tol-Max :
2.55%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Rating :
300mW
Power Dissipation :
300mW
Test Current :
10mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Max Power Dissipation :
300mW
Tolerance :
±3%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 12V
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Voltage Tolerance :
3%
Impedance :
18ohm
No
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16V
Reference Voltage :
16.1V
Impedance-Max :
18ohm