DDMG36X4PJK87
Mfr.Part #
DDMG36X4PJK87
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SLDR
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Termination :
Solder
Number of Positions :
36 (32 + 4 Coax)
Current Rating :
7.5A
DIN Conformance :
No
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Backset Spacing :
Wire Gauge :
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
36
Housing Material :
Polyester
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
Contact Form :
Additional Feature :
APPLICATION: RF AND TELECOM TRANSMISSION, EMI/RFI SHIELDED
Contact Style :
Pin
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Filter Feature :
Gender :
Male
Published :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Base Product Number :
DDMG
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Number of Rows :
3
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
UL Flammability Code :
94V-0
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Voltage Rating :
Shell Finish :
Tin
Series :
Combo D®, D*M
Mount :
Panel, Through Hole
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D - 36W4
Contact Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Mixed Contacts :
yes
Empty Shell :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Type :
Coax and Signal
Datasheets
DDMG36X4PJK87
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMG36X4PJK87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DDMG36X4PJK87 pinout, DDMG36X4PJK87 datasheet PDF, DDMG36X4PJK87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMG36X4PJK87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.