DDMG-24C7P-J-K87
Mfr.Part #
DDMG-24C7P-J-K87
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SLDR
Ingress Protection :
IEC Conformance :
No
Insulation Material :
Polyester
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
COPPER ALLOY
Subcategory :
D-Sub Connectors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Contact Type :
Coax and Signal
UL Flammability Code :
94V-0
Pbfree Code :
yes
Backset Spacing :
Number of Positions :
24 (17 + 7 Coax)
Mixed Contacts :
yes
Shell Finish :
Tin
Contact Finish Thickness :
Flash
Wire Gauge :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Series :
Combo D®, D*M
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Current Rating :
5A, 7.5A
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
Details
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Feature :
Base Product Number :
DDMG
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Brand :
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Voltage Rating :
Datasheets
DDMG-24C7P-J-K87
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMG-24C7P-J-K87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DDMG-24C7P-J-K87 pinout, DDMG-24C7P-J-K87 datasheet PDF, DDMG-24C7P-J-K87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDMG-24C7P-J-K87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.