DDME24W7PA190
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DDME24W7PA190
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS PNL MNT
Stock
583
In Stock :
583
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Type :
Panel Mount
Package :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Features :
Shielded
Gender :
Male
HTS Code :
Feature :
Shielded
Product Status :
Active
Number of Contacts :
24
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Number of Power Positions :
7
Contact Form :
Series :
Combo D®, D*M
Published :
2011
Voltage Rating :
Mount :
Panel
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Wire Gauge :
8-26 AWG
Housing Material :
Polyester
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Base Product Number :
DDME
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
7.5A
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
24 (17 + 7 Coax or Power)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Body Material :
Steel
Packaging :
Bulk
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D - 24W7
Datasheets
DDME24W7PA190
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDME24W7PA190 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, DDME24W7PA190 pinout, DDME24W7PA190 datasheet PDF, DDME24W7PA190 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDME24W7PA190 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.