DDME-36W4P-K127
Mfr.Part #
DDME-36W4P-K127
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS PNL MNT
Stock
61
In Stock :
61
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
DDME
Mixed Contacts :
yes
Empty Shell :
No
Filter Feature :
No
Wire Size (Max) :
20 AWG
Reliability :
COMMERCIAL
Voltage Rating :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
36
Ingress Protection :
Number of Positions :
36 (32 + 4 Coax or Power)
Mounting Option 2 :
CLINCH NUT
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Body Breadth :
0.605 inch
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
3
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
7.5A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Resistance :
55mOhm
MIL Conformance :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
Insulation Material :
Polyester
Pbfree Code :
Brand :
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Wire Size (Min) :
20 AWG
Color :
Black
Feature :
Grounding Indents, Shielded
Contact Form :
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Termination :
Solder Cup
Cable Type :
RG-179
RoHS :
Details
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Design :
PREASSEM CONN
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D - 36W4
Wire Gauge :
8-26 AWG
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Reference Standard :
UL
Features :
Grounding Indents, Shielded
Package :
Bulk
Housing Material :
Series :
Combo D®, D*M
Shell Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Backset Spacing :
Datasheets
DDME-36W4P-K127
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDME-36W4P-K127 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, DDME-36W4P-K127 pinout, DDME-36W4P-K127 datasheet PDF, DDME-36W4P-K127 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DDME-36W4P-K127 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.