DDMAME50SF0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DDMAME50SF0
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 50POS
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact Type :
Signal
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
50
Number of Rows :
3
Number of Positions :
50
Ingress Protection :
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Color :
Black
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
RoHS :
N
Filter Feature :
No
Mating Cycles :
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Package :
Bulk
Subcategory :
D-Sub Connectors
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub
Body Material :
Steel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Features :
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Note :
Contacts Not Included
Insulation Material :
GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
Series :
24308-Style, D*MAM
Base Product Number :
DDMA
Brand :
Shell Finish Thickness :
DIN Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Datasheets
DDMAME50SF0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS