DDMA-50P-F0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DDMA-50P-F0
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 50POS
Stock
68
In Stock :
68
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
RoHS :
N
Insulation Material :
GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
Color :
Contact Design :
PREASSEM CONN
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Mating Cycles :
200
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Brand :
Connector Style :
D-Sub
Shell Finish Thickness :
Reference Standard :
UL
Package :
Bulk
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Wire Size (Max) :
18 AWG
MIL Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Series :
D*MA
Packaging :
Bulk
Base Product Number :
DDMA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated Current (Signal) :
5A
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Contact Finish - Mating :
Gold Over Nickel
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Termination Type :
Crimp
Filter Feature :
Dielectric Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Body Breadth :
0.605 inch
Mixed Contacts :
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Mounting Option 2 :
LOCKING
Body Depth :
0.157 inch
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
50
Contact Resistance :
10MOhm
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
50
JESD-609 Code :
e4
Number of Rows :
3
Contact Type :
Signal
Ingress Protection :
IEC Conformance :
Datasheets
DDMA-50P-F0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS