DD44M0S5WV3S/AA
Mfr.Part #
DD44M0S5WV3S/AA
Manufacturer
Positronic
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB HD HOUSING PLUG 44POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.118 L x 0.118 W (3.00mm x 3.00mm)
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) High Density
Connector Style :
D-Sub, High Density
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Series :
OSLON® Square
Color :
White, Warm
Thermal Resistance of Package :
1.8°C/W
Number of Rows :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Mating Cycles :
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Contact Type :
Signal
Shell Finish Thickness :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Current - Test :
700mA
Note :
Contacts Not Included
Base Product Number :
GW CSSRM3.PM
Viewing Angle :
120°
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
CCT (K) :
2700K
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.8V
Height - Seated (Max) :
0.085 (2.16mm)
Flux @ 25°C, Current - Test :
Current - Max :
1.8A
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
CRI (Color Rendering Index) :
70
Package / Case :
1212 (3030 Metric)
Number of Positions :
44
Supplier Device Package :
Lumens/Watt @ Current - Test :
153 lm/W
Flux @ 85°C, Current - Test :
300lm (290lm ~ 310lm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
DD44M0S5WV3S/AA
Positronic DD44M0S5WV3S/AA
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS