DCMMZ25X3SNA101
Mfr.Part #
DCMMZ25X3SNA101
Description
CONN D-SUB RCPT 25P PNL MNT SLDR
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
No
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Base Product Number :
DCMM
Contact Type :
Coax and Signal
Bulk
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 25W3
Mixed Contacts :
yes
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax)
Orientation :
Straight
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Contact Form :
Machined
Voltage Rating :
Housing Material :
Polyester
Total Number of Contacts :
25
Gender :
FEMALE
Mount :
Panel, Through Hole
Current Rating :
7.5A
Color :
Black
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Empty Shell :
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Features :
Board Lock, Shielded
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Feature :
Board Lock, Shielded
Contact Style :
Socket
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Current Rating :
7.5A
Datasheets
DCMMZ25X3SNA101
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMMZ25X3SNA101 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~150°C, DCMMZ25X3SNA101 pinout, DCMMZ25X3SNA101 datasheet PDF, DCMMZ25X3SNA101 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMMZ25X3SNA101 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.