DCMM-13W6P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMM-13W6P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS PNL MNT
Stock
83
In Stock :
83
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Body/Shell Style :
Receptacle
Voltage Rating :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Ports :
1
Contact Design :
PREASSEM CONN
Contact Plating :
Gold
Wire Gauge :
8-26 AWG
Pbfree Code :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Rows :
2
Ingress Protection :
Feature :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150 °C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
21 Weeks
Min Operating Temperature :
-55 °C
Filter Feature :
No
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax or Power)
Product Status :
Active
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
7.5A
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Backset Spacing :
Orientation :
Straight
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 13W6
Total Number of Contacts :
13
Number of Terminals :
14
Body Breadth :
0.494 inch
RoHS :
Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Empty Shell :
yes
Radiation Hardening :
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Contact Resistance :
7.5mOhm
Contact Arrangement :
S7C6
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Style :
Pin
MIL Conformance :
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Current Rating :
7.5 A
Mixed Contacts :
yes
Packaging :
Bulk
Published :
2013
Shell Finish :
Cadmium
Mount :
Panel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Form :
Machined
DIN Conformance :
Color :
Black
Features :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Gender :
Male
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Contacts :
13
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Material :
Datasheets
DCMM-13W6P
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMM-13W6P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Panel Mount, DCMM-13W6P pinout, DCMM-13W6P datasheet PDF, DCMM-13W6P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMM-13W6P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.