DCMMY-17W5S
Mfr.Part #
DCMMY-17W5S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS PNL MNT
Stock
130
In Stock :
130
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Feature :
Shielded
Voltage Rating :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current Rating :
7.5A
Published :
2016
Wire Gauge :
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 17W5
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Form :
Machined
Contact Finish :
Gold
Package :
Bulk
Number of Contacts :
17
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Features :
Shielded
Product Status :
Active
Mount :
Panel, Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Color :
Black
Backset Spacing :
Housing Material :
Polyester
Base Product Number :
DCMM
Termination :
Solder
Gender :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Number of Positions :
17 (12 + 5 Coax or Power)
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Datasheets
DCMMY-17W5S
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMMY-17W5S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DCMMY-17W5S pinout, DCMMY-17W5S datasheet PDF, DCMMY-17W5S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMMY-17W5S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.