DCMMY-13W6S
Mfr.Part #
DCMMY-13W6S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS PNL MNT
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Number of Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Pbfree Code :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Housing Material :
Polyester
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Features :
Shielded
Brand :
RoHS :
Details
Base Product Number :
DCMM
JESD-609 Code :
e4
Wire Gauge :
8-26 AWG
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax or Power)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish :
Gold
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Ingress Protection :
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Reference Standard :
UL
Contact Resistance :
7.5mOhm
Feature :
Shielded
MIL Conformance :
Contact Style :
Socket
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Termination :
Solder Cup
Mount :
Panel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Contacts :
13
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Cadmium
Product Status :
Active
Backset Spacing :
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Current Rating :
7.5A
Filter Feature :
Body Material :
Steel
Number of Power Positions :
6
Orientation :
Straight
Voltage Rating :
Contact Design :
PREASSEM CONN
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Breadth :
0.494 inch
Contact Form :
Machined
Rated Current (Signal) :
5A
DIN Conformance :
Color :
Black
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 13W6
Datasheets
DCMMY-13W6S
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMMY-13W6S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~150°C, DCMMY-13W6S pinout, DCMMY-13W6S datasheet PDF, DCMMY-13W6S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMMY-13W6S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.