DCMME-21WA4P
Mfr.Part #
DCMME-21WA4P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS PNL MNT
Stock
61
In Stock :
61
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Color :
Black
Orientation :
Straight
MIL Conformance :
No
Contact Resistance :
7.5mOhm
Total Number of Contacts :
21
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Steel
Shell Finish :
Cadmium
Voltage Rating :
Contact Form :
Machined
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
No
Body/Shell Style :
Receptacle
Max Operating Temperature :
150 °C
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 21WA4
Pbfree Code :
Number of Ports :
1
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Contact Design :
PREASSEM CONN
Rated Current (Signal) :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wire Gauge :
8-26 AWG
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
RoHS :
N
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Backset Spacing :
Feature :
Shielded
Contact Finish :
Gold
Base Product Number :
DCMM
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Terminations :
21
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Number of Power Positions :
4
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Brand :
Number of Positions :
21 (17 + 4 Coax or Power)
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Mount :
Panel
Current Rating :
7.5A
Package :
Bulk
Features :
Shielded
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
yes
Termination :
Solder Cup
Number of Rows :
2
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Number of Terminals :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Contacts :
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Reference Standard :
UL
Connector Style :
D-Sub, Combo
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Polyester
Product Status :
Active
Filter Feature :
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Option :
GENERAL PURPOSE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
DCMME-21WA4P
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMME-21WA4P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Number of Terminations:21, Mounting Type:Panel Mount, DCMME-21WA4P pinout, DCMME-21WA4P datasheet PDF, DCMME-21WA4P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMME-21WA4P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.