DCMM21WA4SA101
Mfr.Part #
DCMM21WA4SA101
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
150 °C
Contact Form :
Machined
Wire Gauge :
8-26 AWG
Radiation Hardening :
No
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
Body Material :
Steel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-55 °C
Gender :
Receptacle
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Panel Mount
Base Product Number :
DCMM
Number of Positions :
21 (17 + 4 Coax or Power)
RoHS :
Non-Compliant
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminals :
4
Operating Temperature :
-55°C~150°C
UL94 V-0
Orientation :
Straight
Current Rating :
7.5A
Number of Contacts :
4
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Panel
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Ingress Protection :
Number of Terminations :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Feature :
Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Number of Ports :
1
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Housing Material :
Polyester
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 21WA4
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Backset Spacing :
Number of Power Positions :
Features :
Shielded
Published :
Datasheets
DCMM21WA4SA101
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMM21WA4SA101 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~150°C, Number of Terminations:4, DCMM21WA4SA101 pinout, DCMM21WA4SA101 datasheet PDF, DCMM21WA4SA101 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMM21WA4SA101 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.