DCMM21WA4PA101
Mfr.Part #
DCMM21WA4PA101
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS PNL MNT
Stock
98
In Stock :
98
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Orientation :
Straight
Number of Positions :
21 (17 + 4 Coax or Power)
Voltage Rating :
Package :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Steel
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Base Product Number :
DCMM
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ingress Protection :
Termination :
Solder Cup
Connector Style :
D-Sub, Combo
Backset Spacing :
Series :
24308-Style, Combo D®, D*MM
Color :
Black
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Gender :
Male
Mount :
Panel
Number of Contacts :
4
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 21WA4
Features :
Shielded
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Wire Gauge :
8-26 AWG
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Feature :
Shielded
Published :
2015
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Form :
Machined
Housing Material :
Polyester
Radiation Hardening :
No
Datasheets
DCMM21WA4PA101
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMM21WA4PA101 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~150°C, DCMM21WA4PA101 pinout, DCMM21WA4PA101 datasheet PDF, DCMM21WA4PA101 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMM21WA4PA101 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.