DCMG-37S-J-A197
Mfr.Part #
DCMG-37S-J-A197
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Base Product Number :
DCMG
Total Number of Contacts :
37
Ingress Protection :
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Contact Form :
Machined
Mixed Contacts :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Subcategory :
D-Sub Connectors
Filter Feature :
Dielectric Material :
IEC Conformance :
Voltage Rating :
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
37
Current Rating :
7.5A
DIN Conformance :
Series :
D*M
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows :
2
Brand :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Backset Spacing :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Solder
Connector Style :
D-Sub
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Wire Gauge :
MIL Conformance :
Bulk
RoHS :
Details
Datasheets
DCMG-37S-J-A197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMG-37S-J-A197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DCMG-37S-J-A197 pinout, DCMG-37S-J-A197 datasheet PDF, DCMG-37S-J-A197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMG-37S-J-A197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.