DCMG-21CA4S-J-A197
Mfr.Part #
DCMG-21CA4S-J-A197
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Subcategory :
D-Sub Connectors
Mount :
Through Hole
Contact Form :
Termination :
Solder
Wire Gauge :
Feature :
Board Lock, Mounting Bracket, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Number of Contacts :
21
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Empty Shell :
No
Base Product Number :
DCMG
Operating Temperature :
-55°C~125°C
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
2
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Type :
Coax and Signal
Number of Positions :
21 (17 + 4 Coax)
Contact Finish Thickness :
Flash
Bulk
RoHS :
Details
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 21WA4
Pbfree Code :
yes
Series :
Combo D®, D*M
Insulation Material :
Polyester
Black
Orientation :
RIGHT ANGLE
Brand :
MIL Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Option :
GENERAL PURPOSE
Features :
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Radiation Hardening :
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Current Rating :
5A, 7.5A
Filter Feature :
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
DIN Conformance :
Product Status :
Active
Gender :
FEMALE
Connector Style :
D-Sub, Combo
UL Flammability Code :
94V-0
Housing Material :
Mixed Contacts :
yes
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMG-21CA4S-J-A197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DCMG-21CA4S-J-A197 pinout, DCMG-21CA4S-J-A197 datasheet PDF, DCMG-21CA4S-J-A197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMG-21CA4S-J-A197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.