DCMC952M050BC2B
Mfr.Part #
DCMC952M050BC2B
Description
CAP ALUM 9500UF 20% 50V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Series :
DCMC
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.875 22.23mm
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
9500μF
Datasheets
DCMC952M050BC2B
DCMC 9500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals