DCMC822M075BA5M
Mfr.Part #
DCMC822M075BA5M
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 75V SCREW
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.875 22.23mm
Voltage - Rated :
75V
Series :
DCMC
Capacitance :
8200µF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
2.187 55.55mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
DCMC822M075BA5M
DCMC 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals