DCMC471T450AB2B
Mfr.Part #
DCMC471T450AB2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 450V SCREW
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
6mA
Diameter :
34.93mm
Series :
DCMC
Tolerance :
-10% +50%
Height Seated (Max) :
3.187 80.95mm
Height :
79.375mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Termination :
Screw
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current :
2.4A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
450V
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
15 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Length :
7.1mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.36A @ 10kHz
Capacitance :
470µF
Lead Diameter :
8 mm
Lead Pitch :
12.7mm
Number of Pins :
2
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Published :
2006
Voltage :
450V
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
PVC
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
253.2mOhm @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Aluminium
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Chassis Mount
Terminal Shape :
Binding Post
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Terminations :
2
Datasheets
DCMC471T450AB2B
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics DCMC471T450AB2B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Voltage:450V, Mounting Type:Chassis Mount, Number of Terminations:2, DCMC471T450AB2B pinout, DCMC471T450AB2B datasheet PDF, DCMC471T450AB2B amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics DCMC471T450AB2B ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics DCMC471T450AB2B
DCMC 470μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.4A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals