DCMC223M160DE5F
Mfr.Part #
DCMC223M160DE5F
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 160V SCREW
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
22000µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Series :
DCMC
Height Seated (Max) :
5.187 131.75mm
Voltage - Rated :
160V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
DCMC223M160DE5F
DCMC 22000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals