DCMC222M400BC5M
Mfr.Part #
DCMC222M400BC5M
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
2200µF
Radial, Can - Screw Terminals
Mount :
Screw
Lead Spacing :
0.875 22.23mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Lead Pitch :
22.23mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
DCMC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
400V
Voltage - Rated DC :
400V
Height :
104.78mm
Voltage :
400V
Polarization :
Polar
Diameter :
50.8mm
Datasheets
DCMC222M400BC5M
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics DCMC222M400BC5M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Chassis Mount, Voltage:400V, DCMC222M400BC5M pinout, DCMC222M400BC5M datasheet PDF, DCMC222M400BC5M amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics DCMC222M400BC5M ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCMC 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.23mm Radial, Can - Screw Terminals