DCMC153T400FG2G
Mfr.Part #
DCMC153T400FG2G
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 400V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
15000µF
Max Operating Temperature :
85°C
Height Seated (Max) :
8.687 220.65mm
Length :
220mm
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
31.75mm
Mount :
Screw
Voltage - Rated :
400V
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
400V
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Screw
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Series :
DCMC
Diameter :
89mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Tolerance :
-10% +50%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
3.500Dia 88.90mm
Datasheets
DCMC153T400FG2G
DCMC 15000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.500Dia 88.90mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals