DCMC123T250DG2A
Mfr.Part #
DCMC123T250DG2A
Description
CAP ALUM 12000UF 250V SCREW
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
250V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Capacitance :
12000µF
Tolerance :
-10% +50%
Series :
DCMC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
8.687 220.65mm
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Datasheets
DCMC123T250DG2A
DCMC 12000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals