DCM902U100AJ2A
Mfr.Part #
DCM902U100AJ2A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 9000UF 100V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
3.687 93.65mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
100V
Diameter :
35mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
Screw
Voltage - Rated :
100V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
92mm
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Series :
DCM
Lead Pitch :
12.7mm
Polarization :
Polar
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
-10% +75%
Termination :
Screw
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Capacitance :
9000μF
Datasheets
DCM902U100AJ2A
DCM 9000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals