DCM512T350DG2A
Mfr.Part #
DCM512T350DG2A
Description
CAP ALUM 5100UF 350V SCREW
Stock
20
In Stock :
20
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated DC :
350V
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated :
350V
Length :
220mm
Height Seated (Max) :
8.687 220.65mm
Series :
DCM
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
76mm
Termination :
Screw
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Mount :
Screw
Lead Pitch :
31.75mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
5100μF
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Tolerance :
-10% +50%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
DCM512T350DG2A
DCM 5100μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals