DCM472U050AB2B
Mfr.Part #
DCM472U050AB2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 50V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
3.187 80.95mm
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
DCM
Length :
80mm
Tolerance :
-10% +75%
Voltage - Rated :
50V
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Voltage - Rated DC :
50V
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
12.7mm
Termination :
Screw
Capacitance :
4700µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
35mm
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
DCM472U050AB2B
DCM 4700μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals