DCM17C5P1AFNA191K87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCM17C5P1AFNA191K87
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Product Status :
Active
DIN Conformance :
No
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Additional Feature :
EMI/RFI SHIELDED, PANEL MOUNT
Connector Type :
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
Wire Gauge :
Feature :
Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Connector Style :
D-Sub, Combo
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Base Product Number :
DCM1
Termination :
Solder
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 17W5
Number of Pins :
17
Features :
MIL Conformance :
Current Rating :
5A, 7.5A
Option :
GENERAL PURPOSE
UL Flammability Code :
94V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Series :
Combo D®, D*M
Housing Material :
Contact Type :
Coax and Signal
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
Ingress Protection :
Number of Positions :
17 (12 + 5 Coax)
Color :
Black
Filter Feature :
Backset Spacing :
Shell Finish :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
RoHS :
Compliant
Package :
Bulk
Mixed Contacts :
yes
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
17
RoHS Status :
RoHS Compliant
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM17C5P1AFNA191K87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:17, DCM17C5P1AFNA191K87 pinout, DCM17C5P1AFNA191K87 datasheet PDF, DCM17C5P1AFNA191K87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM17C5P1AFNA191K87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCM17C5P1AFNA191K87 Overview
DCM17C5P1AFNA191K87 Features
Combo D®, D*M series
DCM17C5P1AFNA191K87 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
DCM17C5P1AFNA191K87 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP