DCM103U150DE2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCM103U150DE2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 150V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
5.187 131.75mm
Diameter :
76mm
Capacitance :
10000µF
Polarization :
Polar
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
150V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Series :
DCM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mount :
Screw
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Pitch :
31.75mm
Tolerance :
-10% +75%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
DCM103U150DE2B
DCM 10000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals