DCM13W6S1A9NA190
Mfr.Part #
DCM13W6S1A9NA190
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Feature :
Mounting Brackets, Shielded
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Flange Feature :
Board Side (M3)
Current Rating :
7.5A
Series :
Combo D®, D*M
Datasheets
DCM13W6S1A9NA190
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM13W6S1A9NA190 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Pins:13, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCM13W6S1A9NA190 pinout, DCM13W6S1A9NA190 datasheet PDF, DCM13W6S1A9NA190 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM13W6S1A9NA190 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCM13W6S1A9NA190 Overview
Currently, it is packaged in Receptacle, Female Sockets.Panel Mount, Through Hole, Right Angle is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Combo D®, D*M Series.The device has 13 pins.Many aspects of its Mounting Brackets, Shielded feature increase its effectiveness.It runs at -55°C~125°C Operating Temperature.
DCM13W6S1A9NA190 Features
Combo D®, D*M series
DCM13W6S1A9NA190 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
DCM13W6S1A9NA190 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP