DCM13W6S1A5NA190
Mfr.Part #
DCM13W6S1A5NA190
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Feature :
Mounting Brackets, Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
7.5A
Current Rating (Amps) :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Wire Gauge :
Datasheets
DCM13W6S1A5NA190
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM13W6S1A5NA190 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:13, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCM13W6S1A5NA190 pinout, DCM13W6S1A5NA190 datasheet PDF, DCM13W6S1A5NA190 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM13W6S1A5NA190 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCM13W6S1A5NA190 Overview
Packaging is Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount, Through Hole, Right Angle mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Combo D®, D*M Series.There are 13 pins on the device.Several benefits come from the Mounting Brackets, Shielded feature.Devices operate at -55°C~125°C operating temperatures.
DCM13W6S1A5NA190 Features
Combo D®, D*M series
DCM13W6S1A5NA190 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
DCM13W6S1A5NA190 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP