DCM13W6P1AFNA191K87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCM13W6P1AFNA191K87
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub, Combo
Features :
Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Wire Gauge :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Number of Pins :
13
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Form :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backset Spacing :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Bulk
Packaging :
Bulk
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 13W6
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
Feature :
Series :
Combo D®, D*M
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax or Power)
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Current Rating :
7.5A
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Base Product Number :
DCM1
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM13W6P1AFNA191K87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:13, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCM13W6P1AFNA191K87 pinout, DCM13W6P1AFNA191K87 datasheet PDF, DCM13W6P1AFNA191K87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM13W6P1AFNA191K87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCM13W6P1AFNA191K87 Overview
The connector type Plug, Male Pins refers to the connector type.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Combo D®, D*M Series of products.The device is equipped with 13 pins.Its Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded feature renders it more powerful in many ways.The device runs in -55°C~125°C Operating Temperature.
DCM13W6P1AFNA191K87 Features
Combo D®, D*M series
DCM13W6P1AFNA191K87 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
DCM13W6P1AFNA191K87 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP