DCM13P6P1A5NA191
Mfr.Part #
DCM13P6P1A5NA191
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 13W6
Number of Pins :
13
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Wire Gauge :
Packaging :
Bulk
Connector Style :
D-Sub, Combo
Backset Spacing :
Product Status :
Active
Mixed Contacts :
yes
Total Number of Contacts :
13
Feature :
Mounting Brackets, Shielded
UL Flammability Code :
94V-0
IEC Conformance :
No
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Finish :
Tin
Package :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Material :
POLYETHYLENE
MIL Conformance :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Contact Finish :
Gold
Empty Shell :
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
DIN Conformance :
Base Product Number :
DCM1
Additional Feature :
EMI/RFI SHIELDED, PANEL MOUNT
Contact Type :
Signal and Power
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Series :
Combo D®, D*M
Number of Positions :
13 (7 + 6 Power)
Dielectric Material :
Current Rating :
7.5A, 40A
Color :
Black
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Solder
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Datasheets
DCM13P6P1A5NA191
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM13P6P1A5NA191 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:13, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DCM13P6P1A5NA191 pinout, DCM13P6P1A5NA191 datasheet PDF, DCM13P6P1A5NA191 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM13P6P1A5NA191 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCM13P6P1A5NA191 Overview
The packaging is Plug, Male Pins.Mounting type Panel Mount, Through Hole, Right Angle is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the Combo D®, D*M Series.A 13 pin is located on the device.Besides that, there's also EMI/RFI SHIELDED, PANEL MOUNT, to name a few.This feature renders it more powerful in a number of ways because of its Mounting Brackets, Shielded feature.Device runs in -55°C~125°C operating temperature.
DCM13P6P1A5NA191 Features
Combo D®, D*M series
DCM13P6P1A5NA191 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
DCM13P6P1A5NA191 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP