DCM13C6P1AFNA191
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCM13C6P1AFNA191
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Coax and Signal
Base Product Number :
DCM1
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax)
IEC Conformance :
No
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backset Spacing :
Voltage Rating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Mounting Brackets, Shielded
Current Rating :
5A, 7.5A
Shell Finish :
Tin
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Color :
Black
Package :
Bulk
Contact Finish :
Gold
Number of Pins :
13
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Wire Gauge :
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
UL Flammability Code :
94V-0
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
MIL Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
EMI/RFI SHIELDED, PANEL MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Filter Feature :
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Contact Form :
Housing Material :
Ingress Protection :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Connector Style :
D-Sub, Combo
Total Number of Contacts :
13
Series :
Combo D®, D*M
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 13W6
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
yes
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
DIN Conformance :
Datasheets
DCM13C6P1AFNA191
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM13C6P1AFNA191 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Pins:13, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCM13C6P1AFNA191 pinout, DCM13C6P1AFNA191 datasheet PDF, DCM13C6P1AFNA191 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM13C6P1AFNA191 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCM13C6P1AFNA191 Overview
DCM13C6P1AFNA191 Features
Combo D®, D*M series
DCM13C6P1AFNA191 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
DCM13C6P1AFNA191 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP