DCM13C6P1A5NA191
Mfr.Part #
DCM13C6P1A5NA191
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Wire Gauge :
Shell Finish :
Tin
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Type :
Coax and Signal
Mixed Contacts :
yes
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish :
Gold
Number of Pins :
13
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
UL Flammability Code :
94V-0
Empty Shell :
No
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
13
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Contact Form :
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 13W6
Voltage Rating :
Features :
Mounting Brackets, Shielded
MIL Conformance :
Termination :
Solder
Base Product Number :
DCM1
Connector Type :
Plug, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Filter Feature :
Series :
Combo D®, D*M
Current Rating :
5A, 7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Mounting Brackets, Shielded
Color :
Black
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax)
Product Status :
Active
Backset Spacing :
Additional Feature :
EMI/RFI SHIELDED, PANEL MOUNT
Number of Rows :
2
Ingress Protection :
Datasheets
DCM13C6P1A5NA191
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM13C6P1A5NA191 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:13, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DCM13C6P1A5NA191 pinout, DCM13C6P1A5NA191 datasheet PDF, DCM13C6P1A5NA191 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCM13C6P1A5NA191 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCM13C6P1A5NA191 Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount, Through Hole, Right Angle position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Combo D®, D*M Series.A total of 13 pins are available on the device.To name a few, there is also EMI/RFI SHIELDED, PANEL MOUNT.There are a number of advantages to its Mounting Brackets, Shielded feature.As a result, the device runs at -55°C~125°C Operating Temperature.
DCM13C6P1A5NA191 Features
Combo D®, D*M series
DCM13C6P1A5NA191 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
DCM13C6P1A5NA191 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP