DCDH-51S4C40.5BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCDH-51S4C40.5BN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS PNL MNT
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal
Number of Rows :
3
Option :
HERMETIC
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
51
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
UL Flammability Code :
94V-0
MIL Conformance :
No
Shell Material, Finish :
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Insulation Material :
GLASS FILLED THREMOPLASTIC
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Wire Leads
Gender :
Receptacle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
DIN Conformance :
Additional Feature :
DURO-CON; SHEILDED
Ingress Protection :
Harsh Environment
Wire Gauge :
24 AWG
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Empty Shell :
Contact Form :
Machined
Mixed Contacts :
Shell Size :
G
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
51
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish :
Gold
IEC Conformance :
Series :
Dura-Con™
Datasheets
DCDH-51S4C40.5BN
Introducing D-Sub Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions DCDH-51S4C40.5BN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCDH-51S4C40.5BN pinout, DCDH-51S4C40.5BN datasheet PDF, DCDH-51S4C40.5BN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions DCDH-51S4C40.5BN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cinch Connectivity Solutions DCDH-51S4C40.5BN
DCDH-51S4C40.5BN Overview
DCDH-51S4C40.5BN Features
Dura-Con™ series
DCDH-51S4C40.5BN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
DCDH-51S4C40.5BN D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP