DCDH-21P4C40.5BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCDH-21P4C40.5BN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN MICRO-D PLUG 21POS PNL MNT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Insulation Material :
GLASS FILLED THREMOPLASTIC
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
IEC Conformance :
Option :
HERMETIC
UL Flammability Code :
94V-0
Termination :
Wire Leads
Wire Gauge :
24 AWG
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Harsh Environment
Number of Positions :
21
Mixed Contacts :
Series :
Dura-Con™
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Pbfree Code :
Number of Rows :
2
Total Number of Contacts :
21
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Additional Feature :
DURO-CON; SHEILDED
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Form :
Machined
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Shell Size :
C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
DCDH-21P4C40.5BN
Introducing D-Sub Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions DCDH-21P4C40.5BN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCDH-21P4C40.5BN pinout, DCDH-21P4C40.5BN datasheet PDF, DCDH-21P4C40.5BN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions DCDH-21P4C40.5BN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCDH-21P4C40.5BN Overview
DCDH-21P4C40.5BN Features
Dura-Con™ series
DCDH-21P4C40.5BN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
DCDH-21P4C40.5BN D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP