DC8W8P543G30LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DC8W8P543G30LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 8POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
MIL Conformance :
No
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Rows :
1
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Current Rating :
30A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions :
8 (Power)
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 8W8
Filter Feature :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Reliability :
COMMERCIAL
Dielectric Material :
Thermoplastic
Number of Conductors :
ONE
Number of Terminations :
8
Length :
68.94mm
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Current (Signal) :
7.3A
Total Number of Contacts :
8
IEC Conformance :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Resistance :
7.3mOhm
Shell Finish :
COPPER NICKEL TIN
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
RIGHT ANGLE
Reference Standard :
UL
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Male
Contact Type :
Power
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold
Empty Shell :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
DW
Mixed Contacts :
yes
DIN Conformance :
Contact Material :
Brass
Contact Plating :
Gold, Tin
Mount :
Through Hole
Depth :
20.38mm