DC8W8P500G30LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DC8W8P500G30LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 8POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Depth :
20.38mm
Reference Standard :
UL
MIL Conformance :
No
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 8W8
Contact Type :
Power
Termination :
Solder
Number of Terminations :
8
Rated Current (Signal) :
7.3A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
Number of Positions :
8 (Power)
Reliability :
COMMERCIAL
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
DW
Length :
68.94mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Dielectric Material :
Thermoplastic
Connector Style :
D-Sub, Combo
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Gender :
Male
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Current Rating :
30A
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Gold, Tin
Total Number of Contacts :
8
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Conductors :
ONE
Shell Finish :
COPPER NICKEL TIN
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation Material :
POLYETHYLENE
Mixed Contacts :
yes
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Material :
Brass
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Filter Feature :
Number of Rows :
1
DIN Conformance :
Contact Resistance :
7.3mOhm
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
DC8W8P500G30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DC8W8P500G30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, DC8W8P500G30LF pinout, DC8W8P500G30LF datasheet PDF, DC8W8P500G30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DC8W8P500G30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.