DBMC21C1PNK87
Mfr.Part #
DBMC21C1PNK87
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SLDR
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Number of Pins :
21
Gender :
Male
Contact Finish :
Gold
Contact Current Rating :
7.5A
Base Product Number :
DBMC
Ingress Protection :
Number of Positions :
21 (20 + 1 Coax)
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 21W1
Current Rating :
5A, 7.5A
Contact Type :
Coax and Signal
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
Combo D®, D*M
Current Rating (Amps) :
5A 7.5A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Style :
Pin
Feature :
Datasheets
DBMC21C1PNK87
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMC21C1PNK87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:21, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DBMC21C1PNK87 pinout, DBMC21C1PNK87 datasheet PDF, DBMC21C1PNK87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMC21C1PNK87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DBMC21C1PNK87 Overview
A Plug, Male Pins package is included with it.Panel Mount, Through Hole, Right Angle indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Combo D®, D*M Series.It is equipped with 21 pins.In many ways, Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded makes it more powerful.Operating temperature is set to -55°C~125°C.