DBMC-25P-J-K127
Mfr.Part #
DBMC-25P-J-K127
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
7.5A
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
25
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
IEC Conformance :
No
Connector Style :
D-Sub
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
No
Shell Finish :
Tin
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Wire Gauge :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insulation Material :
Plastic
Base Product Number :
DBMC
Package :
Bulk
Total Number of Contacts :
25
Empty Shell :
Current Rating :
7.5A
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Contact Type :
Signal
Voltage Rating :
DIN Conformance :
Contact Form :
Machined
Ingress Protection :
Series :
D*M
Features :
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DBMC-25P-J-K127
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMC-25P-J-K127 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, DBMC-25P-J-K127 pinout, DBMC-25P-J-K127 datasheet PDF, DBMC-25P-J-K127 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DBMC-25P-J-K127 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.