DBL5W5S343G30LF
Mfr.Part #
DBL5W5S343G30LF
Description
DSUB POWER STB
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
5 Position
Operating Temperature :
Reach Compliance Code :
Compliant
Insulation :
Insulated
Filter Feature :
No
Contact Type :
Power
Body/Shell Style :
Socket
Current Rating :
30 A
Termination Type :
Solder
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Style :
Panel
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
UL Flammability Code :
94V-0
Empty Shell :
No
Termination Style :
Solder Tail
Total Number of Contacts :
5
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
FEMALE
Features :
Board Lock
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing :
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Contact Arrangement :
5W5
Package :
Tray
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 5W5
Contact Finish Thickness :
Color :
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Tray
Series :
Ingress Protection :
Wire Gauge :
Shell Material :
Steel
Shell Size :
B
Mounting Type :
Through Hole
Mounting Angle :
Vertical
Mixed Contacts :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
IEC Conformance :
Shell Plating :
Nickel
Dielectric Material :
Thermoplastic
Base Product Number :
DBL5W5S343
Contact Form :
Number of Rows :
1 Row
Voltage Rating :
300 V
Current Rating (Amps) :
30A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Flange Feature :
Board Side (M3)
DIN Conformance :
Shell Finish :
COPPER TIN
Product Status :
Active
Datasheets
DBL5W5S343G30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DBL5W5S343G30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-, Mounting Type:Through Hole, DBL5W5S343G30LF pinout, DBL5W5S343G30LF datasheet PDF, DBL5W5S343G30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DBL5W5S343G30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
* Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 5 Position-Position Female Power Solder 3 (DB, B) - 5W5 Through Hole Brass Gold Steel, Nickel Plated
DBL5W5S343G30LF Overview
DBL5W5S343G30LF Features
* series
DBL5W5S343G30LF Applications
There are a lot of AMPHENOL FCI ASIA PTE LTD
DBL5W5S343G30LF D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP