DBL5W5P500H30LF
Mfr.Part #
DBL5W5P500H30LF
Description
CONN D-SUB PLUG 5POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
30A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
5 (Power)
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Number of Rows :
1
Dielectric Material :
Thermoplastic
Orientation :
RIGHT ANGLE
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Ports :
1
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
30A
Contact Plating :
Gold, Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Depth :
20.38mm
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 5W5
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Length :
52.65mm
Mount :
Through Hole
Contact Type :
Power
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
DW
Voltage - Rated :
300V
Termination :
Solder
Number of Terminations :
5
Gender :
Male
Packaging :
Tray
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
DBL5W5P500H30LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DBL5W5P500H30LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:5, DBL5W5P500H30LF pinout, DBL5W5P500H30LF datasheet PDF, DBL5W5P500H30LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DBL5W5P500H30LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DBL5W5P500H30LF Overview
DBL5W5P500H30LF Features
5 basic kinds of terminations
DW series
DBL5W5P500H30LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DBL5W5P500H30LF D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP