DB25S1A8NA197-146
Mfr.Part #
DB25S1A8NA197-146
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
MIL Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Package :
Bulk
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness :
Flash
UL Flammability Code :
94V-0
Shell Finish :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Ports :
1
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
RIGHT ANGLE
Series :
Original D
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
yes
Features :
Mounting Brackets
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Terminations :
25
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Ingress Protection :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Connector Style :
D-Sub
Empty Shell :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Brand :
Base Product Number :
DB25
Contact Form :
Machined
Current Rating :
5A
Termination :
Solder
Voltage Rating :
Backset Spacing :
Feature :
Mounting Brackets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Number of Positions :
25
Color :
Black
Housing Material :
Polychlorinated
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
2
Total Number of Contacts :
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DB25S1A8NA197-146
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DB25S1A8NA197-146 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, DB25S1A8NA197-146 pinout, DB25S1A8NA197-146 datasheet PDF, DB25S1A8NA197-146 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DB25S1A8NA197-146 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DB25S1A8NA197-146 Overview
DB25S1A8NA197-146 Features
25 basic kinds of terminations
Original D series
DB25S1A8NA197-146 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
DB25S1A8NA197-146 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP